Pravdivé odpovědi na ožehavé otázky

Snubní prsteny z bílého zlata nebo ze stříbra?

Jaký je vlastně rozdíl mezi stříbrem a bílým zlatem? Hlavní rozdíl spočívá v tvrdosti. Bílé zlato je znatelně tvrdší než stříbro a je tudíž o dost odolnější vůči veškerému opotřebení, deformaci, vypadnutí kamenů apod. Vydrží tedy déle v pěkném stavu. Díky tvrdosti se dá také vyleštit do vyššího lesku, což mu propůjčuje exkluzivnější vzhled. Cena za práci je u obou kovů srovnatelná a investice do zlata jako materiálu je sice vyšší, to je pravda, ale je investicí návratnou – zlato má neustále velmi stabilní hodnotu. Za zvážení stojí také fakt, že hodnotnější a kvalitnější materiál dodá tak významnému „symbolu“ jakým snubní prsten bezesporu je, větší vážnosti a je tedy vhodnější. Náš hlas zní tedy jednoznačně pro zlato.

Otazníky kolem bílého zlata?

Stále existují určité dohady, jestli vůbec existuje bílé zlato. Vždyť přece všichni víme, že zlato je žluté! To, co dělá bílé zlato bílým, jsou příměsi, které se přidávají k ryzímu – většinou stříbro a malý podíl niklu. Příměsi mají za úkol upravit mechanické vlastnosti kovu (ryzí zlato je příliš měkké) a barvu. Šperkové zlato je tedy vždy slitina, která má vyšší podíl zlata a nižší podíl příměsí (na českém trhu se nesmí prodávat nižší ryzost než 14 karátů, tj. 58,5% ryzího zlata a 41,5%
příměsi jiných kovů).
Bílé zlato tedy existuje, ale vzhledem k tomu, že není zářivě bílé, jak by se Vám i nám líbilo (má lehce žlutošedý odstín), upravuje se povrch nanesením tenké vrstvy rhodia, velmi drahého, tvrdého, zářivě bílého kovu. (Jednou za čas je potřeba vrstvu rhodia obnovit – podle intenzity nošení). Bohužel existují i takoví chytráci, kteří Vám prodají žluté zlato potažené vrstvou rhodia „nabílo“ a Vy se po pár měsících nošení (zejména u prstýnku) nestačíte divit, jak je šperk žlutý.  Na tento problém existuje jedna velmi dobrá rada. Pokud budete kupovat šperk z bílého zlata, nechte si na paragon napsat, že se jedná o „bílé zlato“. Tím jste chráněni pro případ, že by šperk začal po kratším nošení podezřele žloutnout. Prodávat žluté zlato porhodiované totiž není protizákonné. Protizákonné je vydávat žluté zlato za bílé. A tak, když máte na paragonu napsáno „bílé zlato“ a po čase se ukáže, že se jedná o žluté, máte právní nárok na vrácení peněz, z toho se žádný obchodník nevykroutí.
V našem obchodě se s tímhle „šlendriánem“ samozřejmě nesetkáte a automaticky tiskneme vždy na paragon i informaci, že se jedná o bílé zlato.

Jsou lepší ručně vyrobené snubní prsteny nebo strojové?

Jednou za mnou přišel zákazník s tím, že mu bylo v nejmenované firmě řečeno, že strojové snubní prsteny jsou mnohem kvalitnější než ruční. Což o to, v případě oné firmy to byla jistě pravda, protože kvalita ruční práce závisí na šikovnosti rukou, kvalita strojní práce na úrovni stroje, ale zkusme se na tuto otázku podívat z pohledu faktů. Jsou modely snubních prstenů, které nejdou udělat ručně a jsou modely snubních prstenů, které nejdou udělat strojem. Existuje ovšem jeden
zásadní argument pro ruční snubní prsteny a ten je v servisu. Jakmile si totiž pořídíte prstýnky, které mají strojem udělanou úpravu (posalux apod), a budete chtít na prstýnku upravit velikost nebo provést nějakou úpravu nebo vyleštit, narazíte na problém. Zlatník Vám řekne, že tento prstýnek půjde upravit, ALE bude to vidět – neboli veškeré zásahy na prstýnku nepůjde udělat tak, aby po úpravě vypadal jako nový. Ideální je, když koupíte prstýnek u výrobce, u kterého si pak můžete veškeré úpravy nechat udělat tak, že prsten vypadá jako nový, neboli aby do prstýnku zasahoval ten, kdo ho vyrobil. V případě naší firmy je toto garantováno, navíc veškeré tyto úpravy – zvětšování, zmenšování, leštění, rhodiování, obnovení rytiny apod. pro Vás uděláme s 50% slevou. Jde Vám přece o to, aby Vaše snubní prsteny mohly vypadat jako nové i za 10 nebo za 20let.

Ocelové snubní prsteny?

Ocelové snubní prsteny rozhodně nemůžeme doporučit. Zásadním důvodem je to, že u ocelového prstenu nelze upravit velikost. A sami můžeme z dlouholetých zkušeností říct, jak často k nám chodí lidé právě kvůli této úpravě.
Také při vypadnutí kamínku většinou nelze opravit prsten do původního stavu. A jistě hraje roli i fakt, že ocel je bezcenný, obyčejný kov – spíš bižuterie a pro prstýnky na celý život se nehodí.

Zirkony nebo brilianty?

Co si máme představit pod pojmem zirkon, který se zasazuje do šperků? Je to oxid zirkoničitý, synteticky vyráběný materiál, ze kterého se vybrušují kameny do šperků. Svými vlastnostmi se nejvíce podobá diamantu. Je to kvalitní šperkový kámen, odolný i při dlouhodobém nošení. Oproti tomu briliant, neboli diamant vybroušený do briliantového brusu je vzácný pravý přírodní drahokam s magickým třpytem. Je tedy na Vás, jestli zvolíte pouhou účelnost, nebo se necháte zlákat k tomu nejlepšímu, co ve šperku můžete mít. Snubní prsteny jsou pro to ideální příležitostí.

Co to je tzv. Swarovski elements?

Dnes velmi populární Swarovského krystaly jsou skleněné komponenty používané ve všech možných odvětvích včetně šperků, a to hlavně bižuterii. Zásadní rozdíl mezi Swarovského krystaly a zirkony, které jsou dnes nejpoužívanějšími kameny ve špercích je ten, že to je sklo, tedy mnohem křehčí materiál než zirkon. Kvůli této křehkosti se nedají Swarovského krystaly fasovat jako jiné šperkové kameny, ale musí se lepit a to s sebou přináší nemalé komplikace (tyto šperky se pak nesmějí namáčet ve vodě, problémy s vypadáváním, sloupáváním fólií pod sklíčkem apod).
Další nevýhodou těchto krystalů oproti zirkonům je mnohem menší odolnost vůči otěru či uštípnutí. Vzhledem k velké popularitě Swarovského krystalů se dnes můžeme setkat s velkou nabídkou stříbrných a dokonce i zlatých šperků s lepenými sklíčky. Takové šperky se pak nedají opravit, letovat, dokonce ani vyčistit – protože se nesmějí namáčet. Životnost takových šperků je.....no, udělejte si názor sami. Nemáme nic proti Swarovského krystalům, ale patří do bižuterie.

Co to je „fasování“?

Fasování je zapravování kamene do šperku za studena. Je to proces, při kterém se na kámen uložený v lůžku nahrne trocha kovu a tím se uchytí ve šperku. Jsou různé typy fasování jako např. do hladka, do krapen, do kornu apod. V zásadě však platí, že fasování je profesionální způsob uchycení kamene do šperku BEZ POUŽITÍ LEPIDLA. Šperku pak nevadí namáčení a v případě vypadnutí kamene se dá bez problémů opravit, aniž by bylo cokoli poznat. Jakmile Vám
prodávájící řekne, že šperk se nesmí namáčet, můžete mít důvodné podezření, že k zapravení kamenů bylo použito lepidla. Zakládáme si na tom, že v našich špercích jsou všechny kameny fasovány, tedy bez lepidla. Výjimku tvoří pouze perly a některé pravé kameny broušené do tvaru kabošonu nebo zhora navrtané kapky. Kvůli jejich nízké tvrdosti anebo specifickému tvaru je nelze zafasovat.

 

© 2023, Všechna práva vyhrazena, Red and Cube
Foreveryone.cz