Blog

Ze světa šperků

Perly Red & Cube

Perly Red & Cube

 

 

Perly

 

Těžko najít na světě ženu či dívku, které by perly neslušely. Perla, obzvláště v některém ze světlých odstínů, má výjimečnou schopnost rozzářit obličej a podtrhnout přirozenou ženskost a jemnost. Zralejším ženám dokáže perla ubrat několik let a smazat z tváře případné známky únavy. Perly jsou obecně považovány za symbol čistoty a lásky a podle mnohých starých legend přinesou svému majiteli štěstí, lásku, blahobyt, ochranu před neštěstím a úspěch v každém podnikání.

Ale hlavně – perly jsou prostě krásným přírodním materiálem a jejich místo ve špercích je jedinečné. Nepodléhají proměnlivosti módních stylů, jsou nadčasové a když je začnete nosit, brzy najdete a oceníte jejich obrovskou kombinovatelnost a nositelnost. Rozhodně nemusíte čekat na nějakou speciální událost, lze je nosit takřka denně – ať už jste vyladěni např. do sportovní elegance, do formálního stylu anebo se chystáte na větší společenskou akci. Vždycky budou tou osvědčenou třešinkou na dortu.

Naše perlové šperky mají všech „ 5 P “


•  Jsou především PROFESIONÁLNĚ šperkařsky provedeny. Jsme zlatníci a zakládáme si na solidně odvedeném řemesle.

• Jsou PROMYŠLENÉ do detailu - to znamená, že např. náušnice budou na uchu dobře sedět i dobře vypadat, budou mít kvalitní zapínání a perla bude dobře usazena.

• Jsou PEVNÉ - všechny perly, které zasazujeme do zlatých a stříbrných šperků, jsou navrtány a usazeny na pevném dříku a zafixovány speciálním lepidlem. Lepení je nezbytné, protože perly mají oproti většině kamenů velmi nízkou tvrdost a proto se nedají do šperku zafasovat (upevnit pouze pomocí kovu), poškodily by se.

• Jsou PROVĚŘENÉ vlastní zkušeností a dlouhými roky výroby i zkušeností našich zákazníků, kteří si perlové šperky Red and Cube velmi oblíbili.

• Jsou samozřejmě PRAVÉ. Používáme zásadně pravé perly a zasazujeme je výhradně do zlata nebo do stříbra. Žádné imitace.

Při nákupu perel jsme vybíraví. Máme důvěryhodné dodavatele, se kterými dlouhodobě spolupracujeme a vyhýbáme se podezřele levným zdrojům s pochybnou kvalitou. Naším významným dodavatelem je německá firma se 130-letou tradicí v oblasti pravých kamenů a perel.

Pracujeme především se sladkovodními kultivovanými perlami s kvalitním leskem, povrchem a barvou. Obzvláště záležet si dáváme s výběrem zvláštních barevných odstínů perel do konkrétních zlatých šperků.

Na naší prodejně najdete kromě klasických bílých perel překrásné lososové, levandulové nebo šedé perly v naprosto špičkové kvalitě a některé i ve velmi působivé velikosti 12 – 14 mm. Jsou to obdivuhodné jedinečné skvosty, kvůli kterým se vyplatí přijet. Fotka na e-shopu je totiž nikdy nemůže vystihnout. Přijeďte, uvidíte.

Perly a historie


Perly zná svět od samého počátku. Znali je staří Číňané i staří Egypťané. V Evropě získaly velkou oblibu v 16.století, nicméně až do konce 19.století byly pouze výsadou králů a bohaté šlechty. Byly vysoce ceněny a byly hodně vzácné, protože se velmi pracně získávaly hledáním a lovením na mořském dně a mnoho lidí při tom zaplatilo svým životem. Tehdy šlo pouze o čistě přírodní (divoké) perly, náhodně nalezené.

I když pokusy s pěstováním perel probíhaly už i ve starověku, zásadní průlom nastal teprve začátkem 20. století a je výsledkem mnohaletého úsilí, které bylo završeno úspěchem japonského badatele jménem Kokichi Mikimoto. Tomu se podařilo pomocí nukleace (vložení jádra) vypěstovat první kulaté perly z ústřic Akoya a v roce 1916 si tuto techniku nechal patentovat. V prvních letech se kultivované perly setkávaly spíše s nedůvěrou, ale díky intenzivnímu šíření osvěty a přijatelným cenám si brzy získaly oblibu u zákazníků.

Perly - základní rozlišení


Perly se rozlišují podle dvou základních hledisek, a to podle prostředí, z jakého pocházejí - MOŘSKÉ a SLADKOVODNÍ a dále podle způsobu, jak vznikly – PŘÍRODNÍ a KULTIVOVANÉ.

MOŘSKÉ perly vznikají v lasturách perlotvorek žijících ve vodách oceánů, moří, zátok, zálivů.

SLADKOVODNÍ perly jsou vytvářeny perlorodkami v jezerech, řekách a rybnících.

PŘÍRODNÍ (divoké) perly vznikají náhodně. Ve chvíli, kdy do tkáně ústřice vnikne nepřátelské tělísko, třeba zrnko písku anebo parazit, zareaguje měkkýš tím, že začne uvolňovat substanci uhličitanu vápenatého (perleť) a obalovat jím vniklý cizí předmět, aby se před ním ochránil. Během několika let takto vytvoří perlu.

KULTIVOVANÉ perly vznikají zásahem člověka, který na začátku procesu vloží do měkké části ústřice jádro z přírodního materiálu (nukleus). Poté následuje stejný proces jako u přírodní perly.

Lidská láska a touha po perlách vedla bohužel v posledních 150 letech k naprostému přelovení přirozených perlových nalezišť, takže přírodní (divoké) perly jsou dnes velmi vzácné a jen těžko se s nimi setkáte, a jejich ceny se vyšplhaly do závratné výše. (Zdroje přírodních mořských perel: Perský záliv – Bahrain, Manaarský záliv, Rudé moře, Austrálie.) Kultivovaných perel existuje mnoho druhů a není úplně snadné se zorientovat. Podle druhu a podle kvality se jejich cena může velmi lišit. Pěstitelské postupy jsou neustále zdokonalovány a vylepšovány a za určitých podmínek mohou sladkovodní perly dosahovat kvality srovnatelné s mořskými perlami. (Zdroje kultivovaných perel mořských a sladkovodních: zejména Japonsko, Čína, Polynésie, Austrálie.)

Péče o perly

Péče o perly

 

Perly se oblékají jako poslední a svlékají jako první.

 
Co perlám škodí?


Především kosmetika a chemie, ostré či tvrdé předměty, extrémní teploty.

Co to obnáší:


• Perlám nesvědčí kosmetické prostředky (laky, parfémy, krémy, oleje) a čisticí prostředky už vůbec ne. Jejich vlivem perly ztrácí lesk. Nechte na sobě kosmetiku zaschnout a teprve poté perly oblečte.Trocha čisté vody perlám neublíží, ale kosmetika je „zabiják“ pro perlu a také pro lepidlo, kterým musí být perly ve šperku fixovány – pokud lepidlo zareaguje na kosmetiku, stane se z něj hmota podobná oschlému tavenému sýru a perla se uvolní (naše vlastní zkušenosti).

• Perly mají nízkou tvrdost, podobně jako lidský nehet (stupeň 3-4 Mohsovy stupnice), takže je potřeba chránit je před ostrými a tvrdými předměty a nenosit je současně s jinými, zejména kovovými šperky, které by je mohly poškrábat. Ukládejte je samostatně, ideálně do sáčku z měkké látky nebo do krabičky s měkkým polstrováním. Náhrdelníky by neměly rozhodně viset, ale ležet.U prstenů a náramků s tmavými perlami je každý škrábanec o něco patrnější než u světlých perel, takže jsou vhodnější spíše na příležitostné nošení.

• Perly nevystavujte intenzivnímu slunečnímu záření ani dlouhodobě silnému umělému světlu a před vysoušením vlasů je také odkládejte. Přílišné horko a sucho jim neprospívá.

• Perly po odložení můžete otřít suchým měkkým hadříkem, v případě většího znečištění kosmetikou apod. je opláchněte v mírně teplé vodě s trochou neutrálního mýdla a opět čistou vodou. Perlové návleky na hedvábných nitích je potřeba po namočení nechat proschnout alespoň do druhého dne.

Pokud váš perlový náhrdelník nebo náramek s uzlíky nosíte často a je už uvolněný, nechte si jej odborně převléct a navázat, aby se vám nepřetrhl.

Dobrá zpráva nakonec: perly mají rády kontakt s vaší pokožkou, zachovávají si tak potřebnou hydrataci a tedy i lesk, takže je noste co nejčastěji, vdechujete jim život :). Pokud budete o svoje perly dobře pečovat, mohou vydržet krásné i po mnoho generací!

Laboratorní diamanty

Laboratorní diamanty

 

Lab Grown není fake 

 

Rádi bychom Vám představili nový produkt v naší nabídce a tím je laboratorně vytvořený diamant – Lab Grown. Co si máme pod tímto názvem představit? Je to falešný diamant? NE!!! Je to diamant, který má stejné složení, stejný vzhled, stejnou tvrdost i jiné mechanické vlastnosti jako přírodní diamant. Člověk zkopíroval technologický postup od přírody a proces dramaticky urychlil. Běžné zkoušečky diamantů nerozeznají přírodní diamant od Lab Grownu, na to je potřeba sofistikovaných přístrojů. Labgrowny jsou rovněž certifikovány stejným způsobem jako přírodní diamanty. Na certifikátu musí být vždy uvedeno, zda se jedná o laboratorní nebo přírodní diamant. Rovněž je nepřípustné tyto dvě kategorie kamenů míchat do jednoho šperku, není tedy možné mít na jednom šperku jak přírodní, tak i laboratorní diamanty zároveň.

 

Jaké jsou tedy hlavní výhody Lab Grownů?

 

Jsou levnější – někdy až o 30 % než přírodní diamanty, a to je jejich zásadní výhoda. Pokud toužíte po diamantovém šperku s větším množstvím kamenů anebo s větším kamenem a cena v provedení s přírodními diamanty je nedostupná, Lab Grown je vaše šance. Dalším nemálo významným argumentem pro Lab Grown je, že se nemusí těžit, nemusí se kvůli němu těžbou devastovat příroda.

 

Má Lab Grown nějaké nevýhody?

 

Možná nevýhoda tkví v tom, že cena přírodních diamantů je stabilní a v budoucnu půjde rozhodně nahoru, to je jisté. Přírodní zdroje nejsou nekonečné, a tak cena přírodního diamantu rozhodně dolů nepůjde. U Lab Grownu je situace jiná. Cena se řídí jinou logikou, a to zákonem nabídky a poptávky. Čím větší množství se bude vyrábět – a to se bude vyrábět, neb se jedná o atraktivní produkt – tím bude cena v budoucnu klesat.

Co tedy říci závěrem: Labgrown je skvělá volba pro ty, kteří chtějí koupit diamantový šperk z estetických důvodů a nikoliv investičních. Pro ty je to skvělá a doporučitelná volba. Není potřeba se jich bát, protože, jak říká titulek tohoto článku, LabGrown není fake.